Taze Nane nasıl kurutulur

Taze Nane nasıl kurutulur

Taze Nane nasıl kurutulur

Nane, evimizin vazgeçilmezlerinden, sağlığımıza çok faydaları olan şifa kaynağı bir bitkidir. Mevsiminde taze olarak kullandığımız naneyi kuru olarak da kullanmaktayız. Uygun koşullarda kurutulan nane, taze nane gibi aynı şifalı etkiyi gösterdiği gibi içerdiği besin değerini aynen korur. Pazarlardan çok ucuz fiyatlara alabileceğiniz naneyi bahçenizde veya balkonda saksılarda sizlerde yetiştirebilirsiniz. Kurak ve sıcak iklime sahip bölgelerde dört beş gün içinde kolayca kurutabilirsiniz. Nemli bölgelerde ise bu süre biraz daha uzun olacaktır. Pek çok kurutma yöntemi olsa da taze naneleri kuruturken en çok dikkat edilmesi gereken nokta güneş görmeyen gölge ortamlarda kurutulmasıdır.

Eğer taze nane yapraklarını bütün olarak saklamak istiyorsanız yıkadığınız nanelerin tek tek yapraklarını ayıklayarak bez örtülerin üzerine ya da yağlı kâğıtlara sererek dört beş gün içerisinde kurutabilirsiniz. Ancak bu yaprakları seyrek olarak dizmeniz kurutma süresini kısaltmanıza yardımcı olacaktır. Gölge bir ortamda güneş görmeden kuruttuğunuz naneler de yeşil rengini kurusa da koruyacaktır.

Böylece kuruduğunda saplarından ayıkladığınız nane yapraklarını avuçlarınızın arasında ufalayarak cam kavanozlarda ağzı kapalı bir şekilde saklarsanız kokusunu kaybetmesinin önüne geçmiş olursunuz. Nane limonlarda kullanmak için ayıklanmış taze nane yapraklarını tek tek kurutarak kavanozlarda saklayabilir ve daha berrak nane limon yapabilirsiniz. Ayrıca kuru nane yapraklarını kullanacağınız zaman parmaklarınızın arasında ezerek aromasını daha da arttırabilirsiniz. Bütün bir kış boyunca kullanabilmek için oldukça çok sayıda taze nane demetini kurutmak gerektiği için tek tek yapraklarını ayıklamak ve sererek kurutmak oldukça zahmetli bir iş olduğu için genellikle demet halindeki taze naneler bütün olarak kurutularak sonrasında yaprakları ufalanarak saklanmaktadır.

1) Dilediğiniz kadar taze naneyi alın. Nanelerin arasına karışmış yabanı otlar ve bozuk naneler varsa ayıklayın. Burada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir noktayı hatırlatmak isterim. Kesinlikle naneyi yapraklarını saplarından ayırmadan kurutmalısınız. Eğer yaprakları saplarından kopararak kurutursanız, taze yapraklar zedelenip, kararıyor. En doğrusu naneyi saplarıyla birlikte kurutmaktır. Böylece kararmadan yeşil rengini koruyarak naneleri kurutmuş olacaksınız.

2) Ayıkladığınız naneleri bol suda iyice yıkayın. Sularının iyice süzülmesi için bir süzgecin içerisine alın.

3) İyice süzülmüş naneleri, havadar ve serin bir yere serdiğiniz temiz bir bezin üzerine yayın. Naneleri seyrek ve üst üstte gelmeyecek şekilde bezin üzerine dağıtmaya özen gösterin. Böylelikle nanelerin daha kolay kurumasını sağlamış olursunuz.

4) Kuruduğundan emin olduğunuz nane yapraklarını saplarından ayırmaya başlayabilirsiniz. Bu işlemi, yaprakları saplardan sıyırarak yapabilirsiniz. Yaprakların bir kısmını parçalamadan ayırırsanız, kışın nane çayı yapmakta kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir