Su Gibi Davranan Metal Nedir

Su Gibi Davranan Metal

Su Gibi Davranan Metal

Grafen gerçekten son yıllarda keşfedilen en muhteşem materyallerden biri , elektronik, piller , dokunmatik ekranlar gibi pek çok alanda kullanılması bekleniliyor. Son yıllarda üretiminde de gelişmeler yaşandı. Science dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmada grafenin temel özelliklerini anlamada metaller üzerindeki elektronların ilk kez sıvılardaki elektronlar gibi davrandığı gözlendi. Yapılan bu gözlem sayesinde ultra temiz grafen üretme metotları geliştirerek, termal iletkenliği ölçmek için yeni yöntem geliştirebilir.

Bu sayede eşsiz termoelektrik cihazlar geliştirilerek, kara delikler ya da yüksek enerji plazmaları gibi sistemler modellenebilir. Araştırma SEAS (School of Engineering and Applied Sciences)’den Fizik ve Uygulamalı Fizik ‘den Profesör Philip Kim liderliğinde yapıldı. Elektron Süper Otobanı Normalde üç boyutlu metallerde, elektronlar birbiriyle zor etkileşir. Grafenin iki boyutlu yapısı bal peteği şeklindedir ve elektronlar için süper bir otoban gibi parçacıkların aynı şeritte ilerlediği bir yapı gibi davranır. Garafendeki elektronlar kütlesiz rölativistik nesneler gibi davranara, bazı pozitif ve negatif yükler gibi davranırlar. Bu parçacıklar ışık hızının 1/300’ü hızında hareket ediyor ve oda sıcaklığında saniyede 10 trilyon kez birbiriyle çarpıştığı tahmin ediliyor.

Bu yoğun etkileşimler bilinen metallerde hiç gözlenmedi. Ekip sadece bir atom kalınlığında grafen yapraklarından onlarca katmanlı, ultra temiz bir grafen numunesi yaratarak, tabakaları grafenin atomik yapısına benzeyen çok transparan bir kristalle yalıttı. Bir atom kalınlığındaki tabakların çevreden etkilenip bozulmasını engellemek için teknik geliştirilmiş oldu.Sonrasında ekip pozitif ve negatif grafenin yüzeyinde yüklenmiş parçacıklardan termal bir çorba oluşturarak, bu parçacıklarda termal ve elektrik akımların nasıl hareket ettiğini gözlemledi. Çip Üzerindeki Kara Delik Çok ufak tanecikler , atomlar, elektronlar gibi parçacıklar kuantum mekaniğiyle açıklanırken, büyük ve hızlı nesneler galaksiler, gezegenler gibi Albert Einstein’ın kuantum mekaniğiyle tanımlanır. Normalde bu iki fizik yasasının birleştirmek oldukça zor olsa da bazı ekstrem örnekler buna imkan verebilir. Süper novalar ve kara delikler gibi yüksek enerjili sistemler , klasik hidrodinamik teorileri Einstein rölativite teorileri ile birlikte tanımlanabilir. Fakat bir karadelik üzerinde deney yapmak çok zordur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir