Ses Kalitesi Nasıl Artırılır

Dizüstü bilgisayarınızda müzik dinlemekten keyif alıyor, ancak cihazınızın ses performansından memnun değil misiniz?

Dizüstü bilgisayarında ses kalitesini arttırma!
İster Oyun oynayın, ister film izleyin, ister de Spotify üzerinden müzik dinleyin fark etmiyor. Bir şekilde çoğu kullanıcı dizüstü bilgisayarının ses performansından memnun kalmıyor ve aradığı seviyeye ulaşamıyor.

Eğer komple bir cihaz değişimi yapmadan ses performansını geliştirme yolları arıyorsanız, size bazı tavsiyelerimiz olacak. Her ne kadar bunlar herkes için geçerli olmasa da, en azından dizüstü bilgisayarınızın ses performansını bir nebze olsun geliştirebileceğinizi umuyoruz.

Uygulama ve işletim sistemi ayarları
Öncelikle kullandığınız uygulamalarda başlayabileceğiniz potansiyel geliştirme seçenekleri bulunuyor. Başlangıçta uygulamanızın ayarlar kısmına bakarak önünüzde neler olduğunu görün.

Örneğin Windows ya da Mac için Spotify uygulamasında Seçenekler menüsünde Premium üyeler için yüksek kalite seçeneği bulunuyor. iTunes’da ise öncelikle Tercihler’i açın ve ardından Çalma/Oynatma kısmına gelin. Burada Ses Geliştirici’nin seçili olduğundan emin olun. Ses Geliştirici’nin sürgüsüyle oynayarak kalitede keyfinize göre ayarlamalar da yapabilirsiniz.

Uygulama ayarlarınızı yaptıktan sonra, işletim sisteminizin ses ayarlarınıza geçebilirsiniz. Windows’ta Denetim Masası’na ardından Ses sekmesine girin. Burada Hoparlör’e tıklayın ve Özellikler’i seçin. Karşınıza Geliştirmeler ve Gelişmiş seçenekleri çıkacak. Bu sekmelerin altında önünüze çıkan seçenekleri deneyerek, kendi ses deneyiminize en uygun olanı kullanın.
Ses Kalitesini Arttırma!

Eğer varsayılan ses uygulamalarınız ve işletim sistemi seçenekleriniz sizi tatmin etmiyorsa, üçüncü parti kullanabileceğiniz çok fazla eklenti bulunuyor. Özellikle Mac-iTunes ikilisi için BitPerfect tavsiyelerimiz arasındayken, Boom 2 de Mac cihazınızın sesini çok daha zengin, temiz ve yüksek hâle getirecektir.

Hear ise hem Mac, hem de Windows işletim sistemlerinizde kullanabileceğiniz bir başka ses geliştiricisi uygulama. Hem hoparlörle, hem kulaklıkla kullanabileceğiniz Hear bolca seçenek sunuyor.

Windows için bir seçenek ise DFX Audio Enhancer ve internet üzerinden video yayını yapıyorsanız ya da Skype üzerinden konuşma gerçekleştiriyorsanız harika bir uygulama. Varsayılan ayarlar çoğu zamanda iş görüyor ve isterseniz ekolayzer seçenekleriyle kendinizce düzenleyebiliyorsunuz.

Donanım ve diğer ekstra cihazlar
En başarılı ses uygulaması seçenekleriyle bile bazen dizüstü bilgisayarınız kötü ses performansı verebiliyor. Bu durumda değerlendirmeniz gereken donanımsal seçenekler mevcut.

Bunun için uzman olmanıza da gerek yok ve kısa bir araştırmayla laptopınıza birkaç ek cihaz ekleyebilirsiniz. Eğer cihazınıza bağlanan çok fazla kablo sizi rahatsız ediyorsa, Bluetooth Teknolojili kulaklıkları tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir