Meyve Sebze Ömrü Uzatır Mı?

Meyve Sebze Ömrü Uzatır Mı?

Meyve Sebze Ömrü Uzatır Mı?

Uluslararası Epidemoloji Dergisi’nde yayımlanan araştırma, sebze ve meyvelerin ömrü uzattığını öne sürüyor.
Yapılan incelemeler yarım muz, bir armut veya üç dört kaşık ıspanak (80 gram) kadar ufak bir porsiyonun bile kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltmaya yaradığını kanıtlıyor.
Ancak birçok insan Dünya Sağlık Örgütü’nün günde 5 porsiyon (400 g) meyve ve sebze yeme önerisine dahi yaklaşamıyor.
Araştırmacılardan Doktor Dagfinn Aune, “Sebze ve meyve yemenin kolestrol seviyesini ve tansiyonu düşürdüğü, ayrıca damarların ve bağışıklık sisteminin sağlığına yararlı olduğu kanıtlandı. Bunun nedeni sebze ve meyvelerin kompleks yapıda besin maddelerine sahip olması olabilir. Mesela, sebze ve meyvelerde antioksidan var, bu da DNA hasarını azaltarak, kanser riskini azaltıyor” diyor.

İngiltere Genel Sağlık baş beslenme uzmanı Doktor Alison Tedstone da, “Günde 5 porsiyonluk bir hedef koymak sağlıklı ve dengeli beslenmenin yapıtaşı, ayrıca birçok hastalığın önüne geçebilmenin uygulanabilir bir formülü. 5 porsiyondan fazla meyve ve sebze yemek iyi bir şey ancak gerçekçi olmayan bir beklenti yaratıyor” dedi.
Araştırmacılar inceledikleri 95 araştırmada yaşam tarzı, egzersiz yapmak gibi sağlığı etkileyen faktörleri hesaba katmadılar; ancak Doktor Aune, sonuçların oldukça sağlam olduğunu söylüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir