İnsan eli Mi Şempanze Eli Mi İlkel

nsan eli Mi Şempanze Eli Mi İlkel

İnsan eli Mi Şempanze Eli Mi İlkel
İnsanların baş parmaklarının; şempanze gibi diğer primatların baş parmaklarından farklı olarak diğer parmaklara doğru dönebiliyor olması, ellerimizin aletleri daha iyi kullanmak için bu şekilde evrildiğini göstermiyor. Yeni yapılan çarpıcı bir araştırma aslında tam tersini söylüyor; ellerimiz zaman içerisinde ellerinde değişim yaşayan şempanzelerin ellerine göre daha ilkel.

Ekip bu sonuca; modern primatlarda ve ilk maymunlar ile insanların atalarının ilk kalıntılarında yaptığı çalışmalar sonucunda vardı. Özellikle baş parmağın diğer parmaklara göre uzunluğu incelendiğinde, insanlar ve gorillerdeki başparmak uzunluğu, şempanzelerdeki başparmak uzunluğuna oranla elin diğer dört parmağın uzunluğuna daha yakın uzunluktaydı. Şempanzelerin elleri daha ince-uzun ve başparmakları ise diğer parmaklara doğru dönemiyor.

Üzerinden çalışma yapılan insanların ataları arasında, 5,6 milyon yıl önce yaşamış Ardipithecus ramidus ve 2 milyon yıl önce yaşamış Australopithecus sediba da bulunuyor. Aralarında bulunan bu büyük zaman farkına karşın başparmak uzunluğu ile diğer parmaklar arasındaki oranın çok değişmediği görüldü. Şempanzelerde ise ağaç dallarına daha rahat tırmanmalarını sağlamak için baş parmak dışındaki diğer parmakların uzadığı görüldü.

Araştırmacılardan Almécija bu konuda şunları söylüyor : “Homininlerin elleri ilk zamanlardan bu yana çok az değiştiği için A. ramidus, muhtemelen 13 milyon yıl önce yaşayan ve insan ile şempanzelerin henüz bulanamayan en yakın ortak atasına çok benzerlik gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir