Cezmi Baskın Kimdir?

Cezmi Baskın Kimdir?

Cezmi Baskın Kimdir?
11 Mart 1949 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Cezmi Baskın gençliğini Bakırköy’de geçirmiş ve İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde eğitimini tamamlamıştır.
Tiyatro ve dizi oyunculuğu kariyerine baktığımızda ise, Cezmi Baskın tiyatroya amatör olarak İstanbul Bakırköy Halk Evi’nde başladı. Daha sonra aynı yerde stajyer oyuncu olarak çalışmaya başladı. Ankara Sanat Tiyatrosu ve Devlet Tiyatrolarında da çalışan ünlü oyuncu TRT’de dramalarda da oynadı ve dublaj çalışmalarında da bulundu. Yurt dışına çıkarak oradaki tiyatroları gözlemledi ve inceledi. Avusturya, İsviçre ve Almanya’da Robert Schnedier’in Pislik isimli oyunu için turneler düzenledi.
Tiyatro, film ve dizi oyunculuğunda fazla aktif olan ünlü oyuncu Cezmi Baskın Ankara Sanat Tiyatrosu ve Gökkuşağı Oyuncuları’nda çok sayıda oyun yönetmekle kalmayıp birçok gençlik oyunu sahneledi. Birçok film, dizi ve tiyatroda oynayan ünlü oyuncunun son oynadığı dizi 2016 sezonunda Fox TV ekranlarında yayınlanan Rüzgarın Kalbi adlı dizide Zeynep adlı karakterin dedesidir.
Ayla Algan ve Beklan Algan‘ın eğitmenliğini üstlendiği LCC Language and Culture Center’da tiyatro eğitatçı, Ankara Sanat Tiyatrosu ve Devlet Tiyatroları’nda da çalıştı. Uzun seneler çalmış olduğu, Ankara Devlet Tiyatroları’nda genç oyuncular yetiştirme çabalarına eğitmen olarak katıldı.

İki sürem İzmir Devlet Tiyatrosu’nda vazife yapmış oldu sonrasında gene Ankara Sanat Tiyatrosu’na geldi. TRT‘de dramalarda oynadı, azca da olsa dublaj emekleri yapmış oldu. Beyazperde filmleri, TV dizileri ve tiyatroyu yan yana yürüttü. Ankara Sanat Tiyatrosu ve Gökkuşağı Oyuncuları’nda oldukça sayıda oyun yönetti ve gençlik oyunları sahneledi.
Cezmi Baskın Kimdir?
Yurt haricinde gözlem ve araştırma gezileri yapmış oldu. Robert Schneider’in Pislik adlı oyunu ile İsviçre, Avusturya ve Almanya’ya gezme düzenledi.

1997 yılından 2002 yılına kadar “Bizimkiler” dizisinde “ressam ibrikçi” rolüyle daha oldukça tanındı.

Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin geleneksel Nazım Günleri’nde, Yılmaz Onay tarafınca, okuma tiyatrosu olarak sahnelenen Nazım Hikmet oyunlarında, 2004 yılından bu yana gönüllü olarak rol almaktadır.

Cezmi Baskın, ÇASOD (Modern Beyazperde Oyuncuları Derneği) ve FIA (Internasyonal Erkek oyuncular Federasyonu) üyesidir.

Çark, Bizimkiler, İkinci Bahar, Cahide, Alevden Gömlek ve Kurtuluş benzer biçimde dizi filmlerinin yanısıra Hiçbiryerde, 9, O Da Beni Seviyor, Vizontele, Derviş, Kahpe Bizans, Eylül Fırtınası, Duruşma, Sen de Gitme Triandafilis, İntikam Zamanı, Kısık Ateşte 15 Dakika, Beynelmilel benzer biçimde beyazperde filmlerinde rol aldı.

Bundan önce oynadığı dizilere ve filmlere baktığımızda Şefkat Yerim Dar, Sürgün İnek, Bizim Okul, Güneşi Gördüm, Gecenin Kanatları, Neşeli Hayat filmlerini görebiliriz. Dizilerden Akasya Durağı, Tatlı Bela Fadime, Hasret, Fırtına dizileri oyuncunun rol aldığı dizilerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir