ABC Nedir? Nasıl Çalışır?

ABC Nedir? ABC’ nin Tanıtımı, Gelişimi, Nasıl Çalışır?

ABC Nedir? ABC’ nin Tanıtımı, Gelişimi, Nasıl Çalışır?
ABC nedir? Aktif süspansiyon sistemi, araçlardaki aktif süspansiyon ile amortisörlerin belirli bir düzen içerisinde çalışmasını sağlayarak konforlu ve güvenli bir sürüş yapılmasına olanak tanıyan bir sistemdir. Bu sistem ile araçların herhangi bir şekilde yana yatmaları engellenir. ABC süspansiyonun içerisindeki hava basıncını değiştirerek araçların yan yatmamasını sağlayan elektronik bir sistemdir.

ABC ‘nin gelişimi. Aktif süspansiyon sisteminin patenti Mercedes firmasına aittir. Mercedes firması bu sistemi ilk olarak CL serisi araçlarında kullanmıştır. Aktif süspansiyon sisteminin kullanıldığı ilk tarih 1999 yılıdır. Oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesinden sonra sistem Mercedes’in diğer modellerde de kullanılmaya başlanmıştır. Aktif süspansiyon sisteminin kullanılmaya başlandığı yıllarda sistem sadece Mercedes firması tarafından kullanılıyordu. Fakat daha sonraları diğer araç firmaları da bu sistemi kullanmaya başlamıştır. Özellikle lüx otomobil firmaları ürettikleri son model araçlarında aktif süspansiyon sistemini kullanmaktadırlar.

ABC nasıl çalışır? Aktif süspansiyon sistemi bulunan araçlardaki süspansiyon sistemlerinin içerisindeki hava basıncın değişmesi sonucunda araçlarda yana yatma gibi bir durum ortaya çıkmaz. Bu sistem araçlarda bir düğme yardımı ile çalıştırılır. Araç sürücüleri spor ya da konfor seçeneklerinden istediğini seçerek aktif süspansiyon sistemini aktif hale getirebilmektedir. Aktif süspansiyon sistemi ile donatılan araçlarda en sert şerit değiştirme durumlardın da bile araçlarda herhangi bir yan yatma ihtimali bulunmamaktadır. Virajlarda da sistem araçların yan yatmalarına engel olmaktadır. Aktif süspansiyon sistemi bulunan bir aracı kullanan sürücüler, araçlarını kullanırken çok daha az efor harcamaktadırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir